Muhasebe nedir? Ne işe yarar? - Sıradaki Haber - Haberler, Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

Muhasebe nedir? Ne işe yarar?

“Muhasebe nedir?” sorusu kullanıcıların merak ettiği bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuda bilinmesi gerekenleri derledik. Muhasebecilik, özellikle şirketlerin ayakta durmasını sağlayan ve onlara önemli katkılar sunan bir meslek olmakta. Yeni bir şirket kuran firma sahibinin yararlanması gerektiği muhasebe, iş hayatında önemli bir yer tutuyor. Hemen lafı çok uzatmadan konumuza geçelim. Muhasebe nedir? Muhasebe, ticari..

Muhasebe nedir? Ne işe yarar?
Yazar : Tarih : Okunma : 105 Görüntüleme Yorum Yap

Muhasebe nedir?” sorusu kullanıcıların merak ettiği bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuda bilinmesi gerekenleri derledik.

Muhasebecilik, özellikle şirketlerin ayakta durmasını sağlayan ve onlara önemli katkılar sunan bir meslek olmakta. Yeni bir şirket kuran firma sahibinin yararlanması gerektiği muhasebe, iş hayatında önemli bir yer tutuyor. Hemen lafı çok uzatmadan konumuza geçelim.

Muhasebe nedir?

Muhasebe, ticari bir işletmenin finansal verilerini günlük olarak tutan ve oluşan bu verileri raporlayıp gerekli bilgileri işletme sahibine veren bölüm olarak karşımıza çıkıyor. Muhasebeci ise bu bölümde çalışan insanlara verilen isim. Muhasebe, o işletmenin günlük olarak elde ettiği geliri ve gideri not eder, bu verileri sınıflandırarak rapor haline getirir.

Muhasebenin fonksiyonlarını açıklamak gerekirse bunlar arasında kaydetme, sınıflandırma, özetleme ve raporlama bulunur. Kaydetme, finansal olarak girdi ve çıktıların kayıt altında tutulması anlamına geliyor. Sınıflandırma ise finansal kaynakların yapılan harcamaya veya elde edilen gelire göre türlerine ayrılması demek. Özetleme, kısa bilgilerin yer aldığı özet kısım olurken raporlama ise finansal verilerin genel durumunu gösteren bir rapor hazırlanması anlamına geliyor.

Muhasebe 3 farklı şekilde toplanıyor. Bunlar genel muhasebe, maliyet muhasebesi ve yönetim muhasebesi olmakta. Genel muhasebe finansal açıdan tüm işlerle uğraşırken maliyet muhasebesi ise finansal kaynaklar konusunda bir analiz yapıp yönetime bilgi verir ve bazı önerilerde bulunur. Yönetim muhasebesi ise elde edilen verileri analiz edip bazı kararları kendisi verir. Kısacası finansal bölümün yönetimi muhasebeye ait olur.

Muhasebenin görevleri

Muhasebe nedir?” sorusunun yanı sıra muhasebenin görevleri merak edilen konular arasında yerini almış durumda. Muhasebenin görevleri arasında daimi kayıt yer alıyor. Muhasebe her türlü finansal girdi ve çıktıyı kayıt edip gelir gider tablosu oluşturur ve bunu gerektiği durumda belirli aralıklarla bir grafik halinde paylaşır. Muhasebenin yaptığı bir diğer iş analiz yapıp şirketin kâr zarar durumunu incelemek. Şirketin ne durumda olduğu ve yapılması gerekenler muhasebe tarafından yönetime bildirilir. Kaynakları verimli kullanma konusunda etkili olan muhasebenin bir diğer görevi de şirketin kredi alıp almama durumu. Muhasebe bu konu araştırma yapıp bir rapor çıkarabiliyor.

Sait Elmas (info@siradakihaber.com)