Şirket kurma işlemi nasıl yapılır? - Sıradaki Haber - Haberler, Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

Şirket kurma işlemi nasıl yapılır?

Şirket kurma işlemi hakkında bilgi almak isteyen pek çok kişi bulunabilir. Bu konuda şirket kurma adımlarından söz ediyor olacağız. Günümüzde şahıs şirket, limited şirket veya farklı şirketler kurmak mümkün oluyor. Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte pek çok insan şahıs şirketi kurarak kendi işini büyütmeye ve bu alanda gayret göstermeye çalışıyor. Bu işe yeni girişecek olanlar şahıs şirketinin..

Şirket kurma işlemi nasıl yapılır?
Yazar : Tarih : Okunma : 95 Görüntüleme Yorum Yap

Şirket kurma işlemi hakkında bilgi almak isteyen pek çok kişi bulunabilir. Bu konuda şirket kurma adımlarından söz ediyor olacağız.

Günümüzde şahıs şirket, limited şirket veya farklı şirketler kurmak mümkün oluyor. Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte pek çok insan şahıs şirketi kurarak kendi işini büyütmeye ve bu alanda gayret göstermeye çalışıyor. Bu işe yeni girişecek olanlar şahıs şirketinin nasıl kurulacağını ve hangi adımların atılması gerektiğini merak edebilir. Şahıs şirketi kurmak için bilinmesi gereken bazı detaylar bulunuyor.

Şirket kurma adımları

Şahıs şirketi kurma adımlarından bahsetmeden önce dikkat edilmesi gereken bazı bilgilerden söz etmek istiyoruz. Sonrasında kurma aşamalarına geçiş yapıyor olacağız. Şirket kuran bir kişi öncelikle çok iyi planlama yapmalı ve gelir gider çalışması içerisine girmeli. İnternet üzerinden iş yapan insanların masrafları daha düşük olsa da bunun bir de gelir elde etme aşaması bulunuyor. Eğer şirket 1.000 liranın altında gelir elde ederse bu durum şirketin vergiler ve muhasebe ücreti sebebiyle zarar etmesine yol açabilir. Çünkü vergiler toplamda düşük gelirde gelir miktarını aşabiliyor. Bunun için önerilen seviye en az 2.500-3.000 TL arası kazanç elde etmek. Bu sayede kâra geçmek mümkün oluyor.

Şirket sahibi olmak isteyenlerin aklında şöyle bir soru kalabilir. 1.000 TL civarı gelir elde eden insanların aklındaki soru şirket açmadan önce ne yapılması gerektiği. Şirketi kurmadan önce elde edilen geliri hesaba çekmemek gerekiyor. Örneğin YouTube üzerinden gelir elde ediliyor ise bu parayı çekmemek, şahıs şirketi kurduktan sonra çekmek gerekiyor. Özellikle gelir seviyesini yükselttikten sonra şahıs şirketi kurulabilir ve para hesaba çekilebilir. Buradaki önemli nokta paranın banka hesabına çekilmeden önce şirketin kurulması.

Şirket kurma adımları şahıs şirketi için şu şekilde yer alıyor. Gerekli belgeler alındıktan sonra şirket tescili yapılır, vergi hesap numarası için başvuru sağlanır. Sonrasında gerekli eklemeler yapılınca vergi hesap numarasına sahip olunur. Yazar kasa levhası ile vergi levhasına sahip olunur. Ardından fatura irsaliye, gider pusulası belgesi gibi belgeler halledilir. Son olarak sigorta işlemleri tamamlanır.

Sait Elmas (info@siradakihaber.com)