Yapı Kredi Yatırım’dan hisse strateji raporu

Yapı Kredi Yatırım araştırma grubunun hazırladığı “Günlük Dalgalanmaların Ötesine Bakmak” başlıklı kapsamlı pay senedi strateji raporunda 2022 …

Yapı Kredi Yatırım’dan hisse strateji raporu
Yazar : Tarih : Okunma : 119 Görüntüleme Yorum Yap

Yapı Kredi Yatırım araştırma grubunun hazırladığı “Günlük Dalgalanmaların Ötesine Bakmak” başlıklı kapsamlı pay senedi strateji raporunda 2022 yılı için baz senaryo; daha düşük -ama hala yüksek- enflasyon ve daha yavaş büyüme gerçekleşmesi temasını içeriyor. Raporda, baz tesirleri, Dövizdeki paha kaybı ve finansal şartlarda yaşanması beklenen sıkılaşma ile GSYİH büyümesinin 2022’de geçen yılki iddiası yüzde 10-11 bandından yüzde 3-4’lere yavaşlamasının kelam konusu olabileceği belirtiliyor. Bununla birlikte enflasyonun yılın birinci yarısında tepe yaptıktan sonra, yılı yüzde 25-30 mertebelerinde kapatacağı ve yıllık ortalamasının yüzde 35-40 olacağı varsayılıyor.

Yüksek yıllık enflasyon ortamında daha yavaş büyümenin hem Türkiye hem de dünya için baz senaryo olduğu raporda, pandemi devri alınan harikulâde nakdî ve mali önlemlerin geri çekilmesiyle dünya iktisadının yavaşlayacağı, bu ivme kaybının ve baz tesirlerinin de enflasyonu aşağı çekeceği öngörülüyor.

Emtia ve gelişmekte olan ülke varlıklarında muazzam fırsatlar oluşabilir

2022’nin birinci yarısında global pay senedi piyasalarında beklenenden daha derin bir satışın gerçekleşme ihtimaline yer verilen raporda, “2009 sonrası görülen “riskli varlıklarda ve gelişmiş pay senetlerinde boğa piyasasının” bitişinin 2022’de görülebileceğini düşünüyoruz. FED’in duruşunda yaşanacak farklılıklara bağlı olarak emtia, emtia şirketlerinde, pahalı metallerde ve gelişmekte olan ülke varlıklarında büyük olasılıkla muazzam fırsatlar oluşabileceğini öngörüyoruz.

Türkiye’de ise TL’deki bedel kaybının ve maliyet taraflı fiyat artışlarının da tesiriyle Mayıs-Haziran’da yıllık enflasyonun yüzde 40’ın üzerinde tepe yapmasını beklenen görüyoruz” tabirlerini yer verildi.

Borsa ile ilgili genel olarak fiyatlamalarla ilgili optimist bir görünüm olduğu belirtilen rapora nazaran BIST 100 endeksinin 2022 yılında kayıplarını telafi edebileceği lakin geniş çaplı bir yükseliş için en başta enflasyon, CDS primi ve Merkez Bankası rezervleri üzere makro değişkenlerde sürdürülebilir bir güzelleşmeye muhtaçlık olduğu vurgulanıyor.

Bununla birlikte tahvil getirilerinin bilhassa kısa uçtaki yükselişlerini sürdüreceğini ama uzun tarafın daha az yükselebileceği yani; randıman eğrilerinin daha yüksek düzeylerde yataylaşabileceği ihtarına yer veriliyor.

Endekste yüzde 40 artış potansiyeli var

Borsada öne çıkan bölümler ve şirketlerin de incelendiği raporda, “Son 5 yılın tamamında global benzerlerinin gerisinde kalan endeksin, toparlanması yalnızca finansallardaki büyümeyle güç fakat mümkündür; Öte yandan, tahvil faizleri eksi düzeylerde kaldığı surece 2021 yılının son çeyreğinde deneyim ettiğimiz üzere BIST’e olan ilgi manalı oranda azalmayacak diye varsayıyoruz. Orta ve uzun vadeli bakış açısıyla değerlemelerin alım için uygun olduğu kanaatindeyiz. Bunun, aşağı istikametli riskleri sonlandırdığını da düşünüyoruz. İncelememiz altındaki şirketler için maksat fiyatlarımız üzerinden hareket ederek, endeks için yüzde 40’a yakın artış potansiyeli hesaplıyoruz. Kesim ve pay tercihlerinde, ana temaların enflasyon ve TL’nin düzeyi olacağından hareketle, FX geliri olan, ihracatçı şirketlerin ön planda kalmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Defansif duruşumuzu büyük oranda koruyoruz. Bununla birlikte, lakin 2022 yılıyla bir arada, döngüsel paylarda seçici olmak kaydıyla konum alınabileceğini düşünüyoruz.

17 dal ve 41 şirketi inceleyerek hazırladığımız raporda, bölüm ve pay tercihlerinde ana temaların enflasyon ve TL’nin düzeyi olacağından hareketle döviz geliri olan, ihracatçı şirketlerin ön planda kalmaya devam edeceği düşünüyor ve defansif duruşumuzu koruyoruz. Bununla birlikte 2022 yılıyla birlikte döngüsel paylarda seçici olmak kaydıyla konum alınabileceği düşünüyoruz.

Tüm bunlara bağlı olarak model portföyümüzde Koza Altın, Coca-Cola İçecek, Alarko Holding, Tüpraş, Ford Otosan, Aksa Güç, Arçelik ve Türk Hava Yolları’nı bulunduruyoruz.

Portföyümüzde bankacılık dalından Garanti ve Akbank yer alıyor. İki bankanın sırasıyla yüzde 40 ve yüzde 37’lik getiri potansiyeli taşıdıklarını düşünüyoruz” değerlendirmelerine yer veriliyor.

Sait Elmas (info@siradakihaber.com)