Dolar Tüm Zamanların En Yüksek Değerlerini Gördü!

Her Gün Yeni Bir Rekor Tazeliyor!   Faiz indirimleri ve Merkez Bankası görev değişiklikleri ile birlikte ivme kazanan dolar her gün yeni rekorlar kırıyor. Para birimi bu sabah 9.37’yi kırarak tarihi bir rekora daha imza atmayı başardı.   Dolar yükselmeye devam etti ve rekor seviyeye ulaştı. Dün 9,32’de kapanan döviz yeni güne rekor fiyatla başladı…

Dolar Tüm Zamanların En Yüksek Değerlerini Gördü!
Yazar : Tarih : Okunma : 355 Görüntüleme Yorum Yap

Her Gün Yeni Bir Rekor Tazeliyor!

 

Faiz indirimleri ve Merkez Bankası görev değişiklikleri ile birlikte ivme kazanan dolar her gün yeni rekorlar kırıyor. Para birimi bu sabah 9.37’yi kırarak tarihi bir rekora daha imza atmayı başardı.

 

Dolar yükselmeye devam etti ve rekor seviyeye ulaştı. Dün 9,32’de kapanan döviz yeni güne rekor fiyatla başladı. Bu sabah 9.37’yi kıran ABD doları rekor seviyeye ulaştı. Saat 11:00 itibariyle ABD doları kuru 9,29 oldu.

 

Dolar’ın Bu Kadar Yükselmesini Ne Tetikledi?

Doların yükselişinin nedeni, merkez bankasının geçen hafta 3 kişiyi görevinden alması ile ivmeli bir şekilde artışa geçti. Eylül ayında 100 baz puanlık faiz indiriminin ardından ABD doları 8.65 liradan 9 liranın üzerine çıktı. Ancak görevden alınmayla birlikte Perşembe günkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz indirimi beklentileri güçlendi. Piyasa 50-100 baz puanlık bir faiz indirimi bekliyor. Bu da doların yükselişini hızlandırdı. Ayrıca yükselen dünya enerji fiyatları, Türkiye gibi enerji ithalatçısı ülkelerin para birimlerini aşağı çekmeye devam ediyor.

Sait Elmas (saitelmas37@gmail.com) Websitesi