Trendyol'dan Türkiye ve yurt dışında halka arz planı - Sıradaki Haber - Haberler, Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

Trendyol’dan Türkiye ve yurt dışında halka arz planı

E-ticaret platformu Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin, ciroda mevcut yüzde 5 seviyesinde olan yurt dışı gelirlerin payı yüzde 30-35 aralığına …

Trendyol’dan Türkiye ve yurt dışında halka arz planı
Yazar : Tarih : Okunma : 36 Görüntüleme Yorum Yap

E-ticaret platformu Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin, ciroda mevcut yüzde 5 seviyesinde olan yurt dışı gelirlerin payı yüzde 30-35 aralığına çıktığında halka arz hedeflediklerini, bunu Türkiye ve başka bir ülkede dual listing olarak yapmayı planladıklarını söyledi.

Çetin, yurt dışında satın alma yapmak için 500 milyon dolardan 6-7 milyar dolara kadar değerleme bandında çeşitli şirketleri incelediklerini ifade etti.

Çetin, dün akşam Ankara’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Halka arza ilişkin tabi ki planlarımız var. Ancak halka arz öncesinde ciroda şu anda yüzdee 5 seviyesinde olan yurt dışı gelirlerinin yüzde 30-35 seviyesine çıktığını görmek istiyoruz” dedi.

Trendyol’un e-ihracat olarak nitelediği yurt dışı cirosu geçen yıl 265 milyon dolar olurken, 2023 yılında 1 milyar dolara ulaşmayı hedefliyor.

Türkiye ve yurt dışında halka arz planı

İfade ettiği yurt dışı gelir oranına 2024 veya 2025 yılında ulaşacaklarını tahmin ettiklerini belirten Çetin, “Ancak bunu önümüzdeki yıla çekmek için ciddi çaba sarf ediyoruz. Halka arz için dual listing yöntemini kullanacağız. Bir tarafı Türkiye diğer taraf için ise Londra ya da New York borsalarından biri olacaktır” dedi.

Çetin iki borsa arasında teknoloji şirketlerindeki halka arzlara bakıldığında New York’un öne çıktığını belirtti.

Trendyol, geçen yıl Ağustos ayında 16.5 milyar dolar değerleme ile 1.5 milyar dolar yeni yatırım almış ve bu değerleme ile decacorn, yani 10 milyar dolar değerleme eşiğini geçmiş ilk yeni kurulan ve hızlı büyüyen Türk şirketi olmuştu.

“Teknolojik altyapı ve lojistik yatırımlarımız hızlanacak” diyen Çetin bu alana beş yılda 5 milyar dolar yatırım yapacaklarını söyledi.

Yurt dışında satın alma yapılacak

Yurt dışında “ciddi büyük satın alma yapabiliriz” diyen Çetin, irili ufaklı birçok şirketin şimdiden kapılarını çaldıklarını söyledi.

Sadece yurt dışından olmak üzere satın almak için geniş bir değer aralığında şirketlere baktıklarını ifade eden Çetin “500 milyon dolarlık şirkete de bakıyoruz 6-7 milyar değerlemeye ulaşan şirket de var aralarında” dedi.

Çetin’in açıklamasına göre Trendyol’un satın alma için baktığı pazarlar arasında Ortadoğu, Orta Asya Türki cumhuriyetleri ve Avrupa yer alıyor.

Yeni yatırım turu planlayıp planlamadıklarına yönelik bir soruya ise Çetin, “Hem mevcut ortaklarımızdan hisse artırmak isteyen var hem de yeni yatırımcı olarak bize katılmak isteyen var ancak bunun için bizim de bu yeni yatırımı yönlendirecek yeri netleştirmiş olmamız gerekiyor” yanıtını verdi.

Sait Elmas (info@siradakihaber.com)